W miesiącach wrzesień i październik 2016 r. przy pomocy i wsparciu nauczyciela prowadzącego wybrałam temat projektu – „Tajemnicze E” i określiłam jego cele. Cel ogólny określał poznanie produktów, w których występują substancje chemiczne oznaczone znakiem E. Cele szczegółowe miały umożliwić mi poznanie barwników, konserwantów oraz utleniaczy i ich negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, a także nauczyć mnie odszukiwania ich w postaci symboli „E” na etykietach i opakowaniach produktów spożywczych.
W listopadzie i grudniu 2016 r. gromadziłam informacje, zdjęcia potrzebne do wykonania gazetki ściennej p.t. „Produkty spożywcze z „E” , wykonywałam fotografie opakowań artykułów żywnościowych , na etykietach których zauważyłam dużą zawartość substancji oznaczonych symbolami „E”.
W styczniu 2017 r. zaczęłam zbierać informacje n.t. zawartości chemicznych dodatków w wędlinach i serach hermetycznie pakowanych i w ekologicznych wędlinach i serach. Do porównania służyły mi w/w artykuły spożywcze dostępne w sklepach i w Gospodarstwie Eko- Agroturystycznym w Gralach.
W lutym 2017 r. przygotowałam zestaw pytań, które chciałam zadać właścicielom gospodarstwa P. Mieczysławowi i Sabinie Mąkom. Wywiad ten udało mi się zrealizować 30.03.2017 r. Wykonałam również fotografie wytwarzanych tam produktów – wędlin i serów.
W miesiącach kwiecień i maj przygotowałam i wykonałam planszę dydaktyczną „Produkty z E zagrażające zdrowiu człowieka”. Wykorzystałam do jej stworzenia zdobione wcześniej zdjęcia opakowań i etykiet wybranych artykułów spożywczych.
W czerwcu przy pomocy nauczyciela prowadzącego dokonałam uszczegółowienia danych projektu i przedstawiłam wyniki na forum szkoły w postaci prezentacji multimedialnej oraz gazetki ściennej. Zapoznałam uczniów naszej szkoły ze zdobytą podczas realizacji projektu wiedzą na temat szkodliwości chemicznych dodatków w spożywanych przez nich produktach spożywczych. Porównałam zawartość „E” w przemysłowo produkowanych wędlinach i serach z ich ekologicznymi odpowiednikami. Odpowiadając na liczne pytania , starałam się przekonać kolegów do rezygnacji z wysoko przetworzonego jedzenia na rzecz zdrowych, prostych i naturalnych artykułów spożywczych. Wielu z nich było zaskoczonych, jak dużo „E” zawierają ich ulubione przekąski, napoje lub słodycze, i jak to negatywnie wpływa na ich zdrowie, wyniki w nauce , czy wydolność fizyczną.
Prezentacja dostępna w zakładce "Prace uczniów". Nadzór nad realizacją projektu sprawowała p. Krystyna Lemańska.
Lilia Anna Bziukiewicz
kl. Ia PG w Wachu