W Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie wzięli udział w warsztatach ludowych. Do szkoły przybyli znakomici twórcy, mieszkańcy naszej gminy, specjalizujacy się m.in. w wycinankarstwie, rzeźbie, szydełkowaniu i robieniu kwiatów.
Gościliśmy w naszej szkole: p. Czesławę Marchewkę, p. Apolonię Nowak, p. Zofię Gadomską, p. Kazimierza Nurczyka.
Tego dnia odwiedziła nas również Żyrafka Lokatka, która podpatrywała jak pracują dzieci. Twórcy z zaciekawieniem i podziwem patrzyli na zwierzątko dopytując, skąd uczniowie znają Żyrafkę i wiedzą jak się nazywa. Uczniowie uświadomili twórcom, iż Lokatkę znają z SKO, a następnie opowiedzieli o programie i oszczędzaniu w SKO. Twórcy słuchali z zaciekawieniem i stwierdzili, iż to dobry pomysł, aby każde dziecko miało własne konto. Dzięki temu nauczą się osczędności i zdobędą cenną umiejętność jaką jest właściwe gospodarowanie środkami. Sami twórcy również zachęcali uczniów do udziału w SKO podając przekonywujące argumenty.
Lokatka nie zapomniała też o gimnazjalistach, którzy tego dnia wcielili sie w rolę nauczycieli. Opowiedziała im o koncie pierwszym m.in. jak założyć konto i jakie są korzyści z posiadania konta.
Bardzo dziękujemy wszystkim twórcom za poświęcony czas, cierpliwość i możliwość kultywowania tradycji kurpiowskich. Jesteśmy pewni, iż wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów na długo pozostaną w naszej pamięci i w przyszłości zostaną właściwie wykorzystane.
ZIMĘ ŻEGNAMY - WIOSNĘ WITAMY
Wszystkie dzieci juz wiedzą, że Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich palenie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Spalenie Marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału wszyscy wspólnie poszliśmy ją spalić.

