Uczniowie klasy III, V, VI, VII oraz VIII przystąpili do programu czytelniczego „Wkręceni w czytanie 2023/2024”. W tym roku uczestnicy zbierają cegiełki, z których zbudują swój własny „zamek czytelniczy”. Klasa III czyta 15 minut za każdą cegiełkę, klasa V – 30 minut, klasa VI – 40 minut, klasa VII i VIII – 50 min. Po cegiełki należy przychodzić do Biblioteki Szkolnej. Ukończenie zadania zostanie nagrodzone pozytywną oceną z języka polskiego. Najaktywniejszy czytelnik otrzyma także nagrodę książkową oraz dyplom na koniec roku szkolnego. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników programu i zachęcamy do czytania książek.
Aktualności
PROGRAM „WKRĘCENI W CZYTANIE”
Awans Filipa do finału wojewódzkiego
27 października najlepsi biegacze z finałów powiatowych uczestniczyli w kolejnym etapie biegów przełajowych. W zawodach międzypowiatowych uczeń naszej szkoły Filip Gąska zajął VI miejsce i wywalczył awans do finału wojewódzkiego.
Serdecznie dziękujemy Filipowi za ogromną siłę walki i godne reprezentowanie szkoły.
AKCJA “PACZKA NA KRESY 2023”
W dniach od 10 listopada 2023 r. do 4 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbędzie się zbiórka darów dla osób potrzebujących na Kresach. Wszystkie dary proszę przynosić do Biblioteki Szkolnej.
Lista rzeczy, które można przynosić:
a) produkty spożywcze:
kawa, herbata, kakao, czekolada, praliny, cukierki, ciastka, czekoladki, chałwa, pierniki, ciasta zapakowane hermetycznie, bombonierki, ptasie mleczko, galaretki, batony, delicje, sezamki, owoce kandyzowane, przyprawy świąteczne (cynamon, kardamon, wanilia, goździki, posypki do ciast), konserwy, olej, przyprawy, owoce w puszce, oliwki, suszone pomidory;
b) środki czyszczące, dezynfekujące, środki do prania;
c) środki higieniczne: pasty do zębów, mydła, żele, płyny do kąpieli, dezodoranty;
d) medykamenty, kremy, środki opatrunkowe.
Miłym załącznikiem do paczek mogą być własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.
UWAGA!!! Nie będą przyjmowane artykuły papiernicze, zabawki, pluszaki, książki oraz podręczniki.
Za przyniesione dary będzie można otrzymać uwagę pozytywną.
Zachęcam do udziału.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego:
Ilona Olszewska
AKCJA “GÓRA GROSZA”
W dniach od 10 listopada 2023 r. do 29 lutego 2024 r. w naszej szkole będzie trwała akcja “GÓRA GROSZA”. W każdej klasie będzie stała skarbonka, do której będzie można wrzucać monety. Wygra klasa, która zbierze najwyższą kwotę.
Jest to już XXIV edycja tej akcji w Polsce. Za zgromadzone pieniądze zostanie zorganizowana pomoc psychologiczna, rzeczowa I specjalistyczna opieka dla potrzebujących dzieci I rodzin na terenie całej Polski.
Zachęcamy wszystkich uczniów do włączenia się w pomoc potrzebującym.
PODSUMOWANIE KONKURSU POETYCKIEGO “KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”
W dniu 8 listopada 2023 r. w GBP im. W. Woźniaka odbyło się uroczyste podsumowanie XXX Konkursu Poetyckiego „Kurpie Zielone w Literaturze” dla uczniów klas IV-VIII. Laureatami zostało dwoje uczniów naszej szkoły. Julia Bakuła z klasy V. zajęła III miejsce, natomiast Alex Wielechowski z klasy V. zdobył wyróżnienie. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Dzieci rozpoczynające naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czekały na moment, kiedy zostaną pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedziło wiele przygotowań – uczniowie poznali szkołę, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z wychowawczynią p. Janiną Kaczyńską i rodzicami przygotowali uroczystość, podczas której wystąpili przed szkolną społecznością i zaproszonymi gośćmi.
W tym roku szkolnym Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu odbyło się 12 października i było ono połączone z obchodami 250 rocznicy powstania KEN.
W dniu ślubowania pierwszoklasistów w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie ubrani w stroje galowe, zaproszeni goście, dekoracja w sali widowiskowej przyczyniły się do tego, że pasowanie stało się uroczystym momentem w życiu naszych pierwszaków.
Po wysłuchaniu serdecznych i pełnych zachęty słów Pani Dyr. Marty Pabich, Pana Wójta Dariusza Łukaszewskiego i rodziców skierowanych do dzieci oraz życzeń dla nauczycieli, przyszedł czas na część artystyczną, podczas której pierwszoklasiści zaprezentowali swoje talenty i pierwsze nabyte w szkole umiejętności. Dzieci stanęły na wysokości zadania – bardzo dojrzale i z powagą uczestniczyły w uroczystości. Dzięki swojej postawie zostały przyjęte do szkolnego grona gorącymi brawami.
Z ogromną radością i zaciekawieniem przyjęły prezenty przywiezione przez Pana Wójta oraz przygotowane przez Panią Dyrektor i rodziców.
Po ślubowaniu pięknie zaprezentował się chór szkolny prowadzony przez p. Janinę Kaczyńską oraz uczniowie klas starszych w śmiesznych scenkach z życia szkolnego, nad przygotowaniem których czuwała p. Ewa Kamińska. Po części oficjalnej klasa I wraz z zaproszonymi gośćmi udała się na słodki poczęstunek.
Gratulujemy i życzymy naszym pierwszoklasistom dużo sukcesów podczas szkolnej wędrówki w odkrywaniu tajników wiedzy.
19
KONKURS RECYTATORSKI
4 października 2023 r. czworo uczniów naszej szkoły próbowało swoich sił w XL Konkursie Recytatorskim „Kurpie Zielone w literaturze”, który odbył się w GBP im. W. Woźniaka w Kadzidle. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą Kurpiowszczyzny, uwrażliwianie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Szkołę reprezentowali: Adam Bziukiewicz z klasy VI, Filip Gąska z klasy V, Julian Waśkiewicz z klasy V oraz Oliwia Wielechowska z klasy V.
Dzień Drzewa
- 1
10 października, świętujemy w Polsce Dzień Drzewa. Przedszkolaki z grupy „0” pod czujnym okiem wychowawczyni Moniki Prusaczyk również obchodzili ten wyjątkowy dzień.
Dzieci z naszej grupy poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. Złożyły również uroczyste przyrzeczenie i otrzymały certyfikat potwierdzający uczestnictwo w dzisiejszych zajęciach. Na koniec miały okazję posmakować owocu drzewa – jabłka.
Wspólne tańce i zabawy były świetną okazją do integracji wszystkich dzieci. W ten sposób kształtujemy postawę ekologiczną wśród wychowanków i poczucie odpowiedzialności za zieleń wokół nas.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia!
DYSKOTEKA SZKOLNA
W czwartek 5 października 2023 r. wychowankowie naszej szkoły bawili się na dyskotece zorganizowanej przez SU z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie przygotowali specjalne układy taneczne, co wzbudziło ogromne aplauzy! DJ wyczarował muzyczną mieszankę dla każdego a światełka lampek rozbłysły na parkiecie. Dyskoteka szkolna okazała się wydarzeniem łączącym uczniów w duchu zabawy i radości. Dla wszystkich uczestników dyskoteka na długo pozostanie w pamięci!
#przerwanaczytanie
05.10.2023 r. nasza szkoła przystąpiła do IV międzynarodowej VIII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie, która realizowana jest w ramach Międzynarodowego miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizacja tego rodzaju akcji to znakomity sposób na promowanie czytelnictwa i integrację społeczności szkolnej i lokalnej. Wszyscy pracownicy placówki, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie zostali zachęceni do oderwania się od swoich codziennych obowiązków i do czytania na każdej przerwie wybranych przez siebie książek, by zanurzyć się w ich fascynującym świecie. Dzieci w tym dniu poproszone zostały o przyniesienie swoich ulubionych książek. Klasa piąta dodatkowo prezentowała wybrane przez siebie utwory przed kolegami, dzieliła się wrażeniami i polecała sobie tytuły warte przeczytania. Wychowawczynie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych urządziły w swoich salach kąciki czytelnicze, w których zaproszeni rodzice oraz nauczyciele odczytywali dzieciom baśnie i wierszyki. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. „Przerwa na czytanie” to doskonała inicjatywa, która przypomina nam o pożytku płynącym z czytania. Mamy nadzieję, że tego typu okoliczności staną się inspiracją do odkrywania magicznego świata literatury! Akcję przygotowała Pani Ilona Olszewska.
16
NAJMŁODSI CZYTELNICY W BIBLIOTECE!
27 września przedszkolaczki z grupy 3, 4, 5-latków oraz z grupy 6-latków razem ze swoją Panią – Moniką Prusaczyk odwiedziły magiczną krainę pełną kolorowych książek i tajemniczych zakamarków. Ta lekcja była pełna przygód i fascynujących odkryć! Celem lekcji było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Pani bibliotekarka Ilona Olszewska rozpoczęła od pogadanki na temat szanowania książek. Później maluchy wysłuchały baśni o przygodach Czerwonego Kapturka, która ostrzegła ich przed zbytnią ufnością i rozmawianiem z nieznajomymi. Na koniec lekcji dzieci dostały malowanki, z których stworzyły własne książeczki obrazkowe o przygodach Czerwonego Kapturka. Wszyscy wyszli z uśmiechami na twarzach. To było naprawdę magiczne doświadczenie, które, mamy nadzieję, zaszczepi w dzieciach miłość do czytania na całe życie!
Ognisko integracyjne
25 września przy szkole odbyło się ognisko integracyjne. Inicjatorami imprezy byli uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami. Uczniowie zaopatrzeni w kije, pyszne kiełbaski rozpoczęli wspólną zabawę. Po smacznym posiłku zgromadzeni wokół ogniska śpiewali różne piosenki. Nad całą imprezą pieczę sprawowali wychowawcy. Pomysł z ogniskiem okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, a zabawa była udana. Niestety „wszystko, co dobre szybko się kończy”, a więc i ognisko dobiegło końca, wszyscy uczestnicy wysmarowani niechętnie rozeszli się do domów.
Zbiórka karmy dla zwierząt
Wakacyjna promocja SKO
W niedzielę 20 sierpnia 2023 w upalny letni dzień z inicjatywy Pana Wójta Dariusza Łukaszewskiego odbył się Piknik Wiejski przy Szkole Podstawowej w Wachu. Na zebranych gości czekało szereg atrakcji, m.in.: występy zespołów ludowych, zabawy dla dzieci z animatorem, dmuchańce, zabawa taneczna i stoiska z regionalnymi potrawami.
W tym dniu odbyła się również promocja programu SKO w naszej szkole.
Opiekunki SKO zorganizowały stoisko z materiałami promocyjnymi. Przeprowadono również zabawy dla dzieci i konkursy w których uczestnicy mieli możliwość wykazania się wiedzą z zakresu finansów i zdobycia cennych nagród.
SKOwicze z klasy 5 w przepięknych strojach regionalnych zaprezentowli zebranej publiczności swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentując utwory i tańce Kurpiowskie.
Dziękujemy Naszym SKOwiczom za zaangażowanie i czynny udział w wydarzeniu.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Wójta i wszystkich, którzy przyczynili się do tego pięknego, wspólnotowego świętowania.
#przerwanaczytanie
Kiermasz Książki
Spotkanie z Policjantem
Dnia 21 września 2023 r. młodsi uczniowie naszej szkoły (klasy OP oraz I-III) mieli okazję spotkać się z panem policjantem, asp. Jerzym Tabaką. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń, a także aby nie rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej wpuszczać ich do domu. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań.
Po raz kolejny asp. Jerzy Tabaka wraz z asp. Dariuszem Popielarczykiem, na zaproszenie pani pedagog Anety Wielechowskiej, odwiedzili nas 26 września 2023 r. Tym razem słuchaczami była grupa starszych uczniów, klas V-VIII. Pan policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, poruszył także temat, tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania do Policjanta.
Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.
Filip Gąska Mistrzem Powiatu
29 września 2023 r. na stadionie MOSIR-u w Ostrołęce odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Rewelacyjnie spisał się Filip Gąska, zdobywając złoty medal na dystansie 800 m.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny start.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września przedszkolaki z grupy „0” świętowali Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Rysowały na balonie uśmiechnięte buzie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, a także pokonywali slalom z ziemniakiem na łyżce.
Radość i uśmiech dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie. Na koniec każdy otrzymał medal „Dzielnego Przedszkolaka” oraz pamiątkowy dyplom.
Wspomnienia z tego dnia długo zostaną w naszej pamięci!
Pierwszy Dzień Jesieni!
„Jesień to druga wiosna, gdy każdy liść jest kwiatem”
Słowa te ukazują piękno jesieni jako czasu, kiedy przyroda prezentuje swoją wyjątkową paletę barw i przekształca zwykłe liście w dzieła sztuki. 25 września 2023 r. obchodziliśmy Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia w naszej szkole było bardzo kolorowo i wesoło. Po korytarzu chodziły jeże, grzybki, muchomorki, listki, żołędzie, a nawet Pani Jesień. Pozostali uczniowie ubrali się w koszulki w barwach jesiennych. Najlepsze kostiumy zostały nagrodzone! Komisja nauczycieli przyznała następujące miejsca:
W kategorii 3-5 latki, zerówka:
I miejsce – Natan Bziukiewicz
II miejsce – Lena Kucińska
III miejsce – Zosia Bakuła, Lena Florek
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Igor Pabich
II miejsce – Nadia Florek
III miejsce – Aleksandra Gnatkowska
W kategorii klas V-VIII:
I miejsce – Nataniel Pabich
II miejsce – Lena Grala
III miejsce – Filip Gąska
Po rozdaniu nagród i dyplomów wszyscy uczniowie udali się na ognisko i piekli smaczne kiełbaski. Obchody Pierwszego Dnia Jesieni w naszej placówce były nie tylko szansą do cieszenia się tą wyjątkową porą roku, ale także okazją do kształcenia wrażliwości na piękno natury i jej cykliczne zmiany. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy tak licznie i chętnie wzięli udział w akcji SU. Do zobaczenia w przyszłym roku, gdy ponownie będziemy witali jesień w naszej szkole! Koordynatorem akcji była opiekunka SU – Pani Ilona Olszewska.
„
Archiwum Aktualności
